Keçi Peyniri Faydaları

Keçi Peyniri Faydaları

Keçi peynirinin faydaları gelişme dönemi başta olmak üzere her yaştan bireyin sağlıklı yaşamı için önemli roller oynamaktadır. Keçi peyniri faydaları arasında en çok bilinenler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Daha düşük kalorili olduğu için özellikle beslenme programında ya da diyet programında olanlar keçi peynirini rahatlıkla tüketebilirler.
 • Daha düşük kalorili olması, inek peynirine göre ciddi oranda yağının azaltılmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle daha net bir protein kaynağı olduğu bilinmektedir.
 • İnekten elde edilen ürünler pek çok kişinin alerjik durumunu tetiklemekte ve bu nedenle tüketilememektedir. Fakat keçi peyniri herhangi bir alerjik reaksiyona sebep olmadığı için rahatlıkla tüketilebilmektedir.
 • Kanserden koruyan bir etkisi vardır. Vücutta bulunan zararlı hücreler ile savaşılmasını sağlayarak vücudun hastalıklara yenik düşmesini önler.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek genel vücut sağlığını desteklemiş olur.
 • İçerisinde bulunan metal ve bakır mineralleri sayesinde vücuttaki varis oluşumunu giderdiği bilinmektedir.

Keçi Peynirinin Özellikleri Nelerdir?

Keçi peynirinin özellikleri, ilk olarak inek peynirinden daha farklı bir kokuya sahip olmasıdır. Doğal keçi sütü yapısından kaynaklanan bu koku bazıları için rahatsız edici olabildiği gibi doğru peynir tercih edildiğinde daha az koku hissedilmesi de mümkün olmaktadır.

Yumuşak ve sert olması doğrudan keçilerin süt verme zamanına göre değişiklik göstermektedir. İlk süt verilen zamanlarda yapılan doğal keçi peyniri çeşitleri daha yumuşak ve daha yağlı olurken, son dönemlerdeki sütlerin daha az yağ seviyesinde olması nedeniyle sert peynirlere dönüştükleri bilinmektedir.

Keçi peyniri yararları arasında gösterilen bu yağ oranları, en yüksek oranlarda bile inek peynirinden daha az yağlı olduğu için sağlık adına herhangi bir risk oluşturmamakta tam aksine vücudun ihtiyacı olan oranları tam şekilde karşılamaktadır.

Keçi Peynirinin Özellikleri

Keçi Peynirinin Yapımı Nasıldır?

Keçi peynirinin yapımı, diğer peynirlerde olduğu gibi sağılan sütün mayalanması ile yapılmaktadır. Mayalanma esnasında isteğe bağlı olarak sütün yağı alınabilir. Alınmadığında daha yumuşak bir peynir elde edilecektir.

Mayalama işleminin sonrasında keçi peyniri nasıl yapılır sorusuna cevaben eski usuller ile yapılan peynir tarif edilmektedir. Bir beze alınarak katılaşması beklendikten sonra tam kıvamını alması için bir kaba aktarılıp üzerinde taş ile hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Keçi peynirinin bu şekilde yapılması, doğal vitamin ve mineral zenginliğinin kaybedilmesini engellemektedir. Bu nedenle yapılan uygulama esnasında farklı yabancı maddelerin kullanılmaması önerilmektedir.

Doğal Keçi Peynirini Anlamanın Yolları Nelerdir?

Doğal keçi peyniri anlamanın yolları doğrudan peynirin kokusu ile başlamaktadır. Keçi sütünde ağır olarak bulunan koku inek sütünde bulunmadığı için bir peynirin hangi süt ile yapıldığı anlaşılabilmektedir.

Keçi peyniri faydaları çok fazla olduğu için gerekli faydayı sağlayabilmek adına peynir seçimi yaparken öncelikle kokusuna bakılması ve ardından güvenilir markalardan alışveriş yapılması önerilmektedir.

Daha önce keçi peyniri yememiş olan kişilerin bu kokuyu tanımaları mümkün olmayacağı için mutlaka bir bilene danışılması gerekmektedir. Keçi peyniri nasıl anlaşılır sorusuna doğrudan bir cevap olmadığı için bu ipuçlarının takip edilmesi önerilmektedir.

Bunların yanı sıra keçi peynirinin yumuşak ya da sert olmasından anlaşılması mümkün değildir. Keçiden alınan sütün niteliğine göre peynirin sertliği ya da yumuşaklığı değişkenlik gösterebilmektedir.

Keçi Peyniri Suyu Faydalı Mıdır?

Keçi peyniri suyundan alınacak fayda, öncelikle metabolizmanın hızlandırılması ve bu sayede sindirim sistemi sorunlarının giderilmesi olarak bilinmektedir. Bunların yanı sıra tok tutma etkisi de olduğu için perhiz döneminde olanlara keçi peyniri suyu önerilebilmektedir.

Keçi peyniri suyu faydaları bunların yanı sıra bağırsak ya da midede yaşan hastalıkların giderilmesine yardımcı olmak olarak bilinmektedir. Sindirim sistemi organlarından birisinde yaşanan herhangi bir hastalık durumunun düzenli keçi peyniri suyu tüketimi ile giderilmesi beklenmektedir.

Bu suyun tüketilmesi için herhangi bir ölçü bulunmamaktadır. Yalnızca her gün içilmesi durumunda metabolizmada çok hızlandıra oluşturacağı için tuvalet sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle ölçüsü konusunda vücuda göre karar verilmelidir.

Keçi Lor Peyniri Yararları Nelerdir?

Keçi lor peyniri yararları, keçi sütünden elde edildiği için aynı özellikler ile sunulmaktadır. Fakat lor olarak tüketilmesi halinde şu faydalar da beraberinde gelmektedir:

 • İçeriğinde bulunan fosfor sayesinde kemik gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Gençler için sağlıklı gelişime kaynak olurken, yetişkinler için de olası kemik erimesi sorunlarının önüne geçmektedir.
 • Kemik eğriliği ya da duruş bozukluğu olanların spor programı ile beraber tüketmelerinde istenen sonuçlara ulaşmaları beklenmektedir.
 • Güçlü bir bağışıklık sistemine kavuşmaya yardımcı olurken, hastalıklara karşı da direnç kazandırdığı bilinmektedir.
 • Diyet programında olanların ihtiyaç duydukları enerjiyi en sağlıklı yoldan vermekte olan bir yiyecektir.
 • Keçi lor peyniri faydaları arasında en çok bilinen bir diğeri ise hızlı kilo vermeyi sağlamasıdır. Tok tutan ve boşaltım sistemini aktif çalıştıran lor sayesinde sağlıklı bir biçimde kilo vermek mümkün olmaktadır.
 • Ketojenik beslenme programını uygulayanlar için hem enerji veren hem de hedefin tamamlanmasına yardımcı olan bir besin olarak bilinmektedir.
 • Besin değeri açısından zengin olması nedeniyle günlük vitamin ve mineral dengesini sağlayabilmektedir.

Keçi peyniri faydaları hem lor peyniri hem de peynir suyu için aynı şekildedir. Fakat tüketim biçimine bağlı olarak daha farklı hastalık alanlarında da destekleyici olduğu bilinmekte ve bu nedenle uygun tüketim şekillerinin tercih edilmesi önerilmektedir. Yağ oranı düşük olduğu için diğer peynirlere nazaran daha büyük ölçülerde tüketilmesinin de herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Sizler de en doğal keçi peynirini deneyimlemek istiyorsanız hemen Keçi Köyü Çiftliği‘ni ziyaret edebilir ya da bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *