Keçi Sütünün Faydaları

Keçi Sütünün Faydaları

Anne sütüne en yakın süt olarak bilinen keçi sütü, çoğunlukla anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda ebeveynler tarafından tercih edilmesi ile biliniyor.

Üstelik yetişkinlere, çocuklara ve özellikle de bebeklere birçok faydası olan keçi sütüne erişim hiç de zor değil . İçerik bakımından oldukça zengin vitamin ve minerallere sahip olmasının yanı sıra inek sütüne oldukça da lezzetli bir alternatif oluyor. Görüldüğü üzere keçi sütünün faydaları bebeklerden yetişkinlere kadar oldukça geniş bir kitleyi kapsıyor.

A, B1, B2, B3 ve B6 gibi vitaminler ile birlikte magnezyum, selenyum, kalsiyum, fosfor ve demir gibi birbirinden önemli minerallere de sahip olan keçi sütü, son zamanlarda çok popüler bir söylem olan “süper gıda”lardan biridir. Üstelik bilinen en eski süper gıda olarak keçi sütünden bahsetmek mümkündür.

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir?

Keçi sütünün “süper gıda” olarak tabir edilen gıdalardan biri olarak çok fazla faydası vardır. Protein vitamin ve kalsiyum yönünden oldukça zengin olan bu sütün laktozu düşük olduğundan sindirimi çok daha kolaydır. Doğal keçi sütü bu konuda fabrikasyon sütlere oranla çok daha başarılıdır, çiftlik ortamında üretilen ve içerisinde katkı maddesi barındırmayan keçi sütünün faydaları da tabii ki de daha fazla olacaktır. Keçi sütünün faydaları hakkında bilgiler için aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz:

1 – Cilt Hastalıkları

İçerdiği bol A vitamini sayesinde cildin yenilenmesini sağlar ve böylelikle sivilce ve akne oluşumunu engeller. Keçi sütü aynı zamanda diğer sütlere göre alerjik etkeni düşük olduğundan ciltte oluşabilecek olası alerjilerin giderilmesine de yardımcıdır.

 2 – Sindirim Sistemi

İçerdiği laktoz seviyesi sayesinde, kabızlık, hazımsızlık gibi birçok sindirim sistemi rahatsızlığının önüne geçerek, daha büyük sindirim sistemi rahatsızlıklarını engeller.

 3 – Kemik Sağlığı ve Gelişimi

Kalsiyum yönünden zengin olan keçi sütü bebek ve çocuklarda sağlıklı ve güçlü bir kemik gelişimi sağlarken yetişkinlerin de kemik sağlığına destekleyici bir etki sunar. Aynı zamanda yaşlılığa bağlı kemik erimesi riskini de azaltır.

4 – Kalp Sağlığı

İçerdiği yağ asitleri sayesinde kötü huylu kolesterolü dengeler ve olası kalp rahatsızlıklarının önüne geçer. Üstelik damar sertleşmesi gibi olası kalp rahatsızlıklarına sebep olabilecek sorunları da engelleyici bir özelliğe sahiptir.

5 – Bilişsel ve Zihinsel Gelişim

Birçok faydalı mineral barındıran ve özellikle kalsiyum, çinko ve selenyum açısından zengin bir besin olan keçi sütü çocukların zihinsel ve bilişsel gelişiminde önemli bir gıda olarak yer alır.

Keçi Sütünün Faydaları Nelerdir?

Keçi Sütü Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Keçi sütünün bilinen en eski süper gıda olduğunu düşünürsek, birçok hastalığın oluşmasında ve tedavisinde de faydaları olduğundan bahsedebiliriz. Birçok hastalığında tedavisine destek olan keçi sütü aynı zamanda vücudun hastalıklara karşı direncini de artırmaktadır. Keçi sütünün faydaları arasında bulunan bu faktörler, hastalığı doğrudan tedavi etmek için değil, medikal tedavi süresince gıda desteği olarak kullanıldığında fayda sağlar. 

Aynı zamanda birçok hastalığın tedavi sürecinde de yardımcı bir rol oynadığı bilinmektedir. Bu hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kanser Tedavisinde Keçi Sütü

İçeriğindeki vitamin ve minerallerin yanı sıra güçlü bileşikler barındıran keçi sütü, yüksek miktarda esansiyel yağ asitleri ve üronik asit de içermektedir. Doğrudan tüketilen keçi sütü ya da keçi sütünden üretilen peynir, yoğurt gibi besinlerin düzenli olarak tüketilmesi kanserle mücadelede ve kanser riskine karşı büyük bir rol oynamaktadır. Uzmanlar, keçi sütü ve ürünlerinin düzenli tüketilmesinin kanser riskini önemli ölçüde düşürmeye yardımcı olduğunu ifade ediyorlar.

  • MS Hastalığı Tedavisinde Keçi Sütü

Beyinin görme, konuşma ve yürüme gibi fonksiyonları üzerinde hasara neden olan MS hastalığı, henüz kesin bir tedavisi bulunamayan bir beyin hastalığıdır. Henüz kanıtlanan bir bilgi olmamakla birlikte henüz tedavisi olmayan bu hastalığa karşı her gün tüketilen çiğ keçi sütünün mucizevi bir şekilde fayda sağladığı görülmüştür.

  • Diğer Hastalıklar

Tam bir mucize olan ve birçok faydasını sıraladığımız keçi sütü içeriğindeki mineraller, vitaminler ve kalsiyum sayesinde obezite, kalp hastalıkları, göğüs hastalıkları ve prostat gibi birçok hastalığın tedavisinde yardımcı bir rol oynamaktadır.

Keçi Sütünün Bebeklere Faydaları Var Mı?

Keçi sütünün faydaları yalnızca yetişkinler ile sınırlı değildir. Özellikle anne sütüne en yakın süt olarak bilinen keçi sütü gerekli durumlarda bebeklere fayda sağlayan bir gıda olarak öne çıkmaktadır. Keçi sütü özellikle 1 yaş sonrasında anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda tamamlayıcı bir gıda olarak bebeklere fayda sağlamaktadır. Uzmanlar, anne sütüne bu kadar yakın ve birçok faydası olan bu mucizevi gıdayı bebeklere verirken sulandırmayı önermektedir. Alerjilere, varislere iyi geldiği bilinen keçi sütünün bebeklere faydalarının başında, bağışıklığı güçlendirmek, bebek egzaması ve iltihaplanmalar gelmektedir.

Üstelik vitamin ve mineral bakımından çok zengin olan keçi sütünün içerdiği kalsiyum ve protein oranı da oldukça yüksektir. İçerdiği yoğun kalsiyum sayesinde diş ve kemik gelişiminde de bebeklere çok fazla fayda sağlamaktadır. Antioksidan kaynağı selenyum minerali bakımından da zengin olan bu süt bebeklerin bağışıklık sisteminde önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda hamilelikte de hem anneye hem bebeğe faydaları olduğu uzmanlar tarafından onaylanmaktadır.

Kefir gibi sindirim sistemini rahatlatan bir içeceğin olmazsa olmazı olan keçi sütü aynı zamanda yapısı gereği bebeklerin sindirim sisteminde de mucizevi bir rol üstlenir. 

Keçi Sütü Bebeklere Faydalı Mıdır?

Bebeklere Keçi Sütü Ne Zaman Verilir?

Gelişim çağındaki çocukların ve yetişkinlerin keçi sütü içmesi birçok fayda sağlayabilirken, bebeklere keçi sütü vermek için bir süre beklemek gerekebilir. Uzmanlar, anne sütüne en yakın süt olsa da birçok vitamin ve mineral bakımından zengin olan bu sütün bebeklere özellikle 1 yaş öncesinde verilmesini uygun bulmuyorlar. 1 yaş sonrasında da su ile seyreltilip içirilmesi en yaygın öneri olarak görülüyor.

Ancak her gıdada olduğu gibi burada da önemli olan nokta bebeklerinize keçi sütü vermeden önce mutlaka bir uzmana danışmanız gerektiğidir. Her üründe olabileceği gibi keçi sütüne de olası bir alerji söz konusu olabilir. Üstelik çok zengin ve besleyici olan bu süt bebeğinize o dönem ağır da gelebilir.

Bağışıklık güçlendirici, bebek egzama ve iltihaplarına karşı güçlü bir gıda olan keçi sütü ile bebeğinizi tanıştırmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım almalı ve özellikle bebeğinizin 1 yaşını doldurmuş olmasını beklemelisiniz.

Süt Alerjisi Olanlar Keçi Sütü İçebilir Mi?

Keçi sütünün faydaları hakkında bilgi sahibi olan ve süt alerjisine sahip olan kişiler ya da süt alerjisi olan bebek sahibi aileler, keçi sütünün bir alternatif olup olmayacağını merak etmektedirler. Ancak uzmanların bu konudaki açıklamaları oldukça nettir. Keçi sütü inek sütüne nazaran çok daha fazla protein, kalsiyum ve vitamin içerse de arasındaki farklar alerjik reaksiyon söz konusu olduğunda bir farklılık göstermemektedir.

Süt alerjisi olan kişiler ister yetişkin, ister çocuk, ister bebek olsun keçi sütü tüketemezler. Uzmanların açıklamalarında inek ya da diğer sütlerle keçi sütünün yüzde 95 oranında çapraz reaksiyon görüldüğü ve protein yapılarının çok benzer olduğu için tüketilmesi sakıncalı olarak ifade edilmiştir.

 

Kimi zaman mucizevi, kimi zaman süper gıda olarak anılan keçi sütünün en lezzetli ve en organik halini keşfetmek isterseniz,  https://www.kecikoyu.com/dogal-keci-sutu/ bağlantısına tıklayarak Keçi Köyü’nün eşi benzeri bulunmayan organik keçi sütünü deneyimleyebilirsiniz.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *