Sızma Zeytinyağı ile Riviera Zeytinyağı Arasında Ne Fark Var?

Sızma Zeytinyağı ile Riviera Zeytinyağı Arasında Ne Fark Var?

Tüketilen yağlar arasında sağlıklı ve lezzetli olması ile öne çıkan zeytinyağı üretim koşulları açısından bazı farklılıklar barındırıyor. Zeytin meyvesinden elde edilen ve faydaları saymakla bitmeyen zeytinyağı riviera ve sızma zeytinyağı olarak üretilip tüketiciye sunuluyor.

Peki riviera nedir? Sızma zeytinyağı ile riviera zeytinyağı arasındaki farklar nelerdir?

Aklınızdaki soruları bu yazımızda yanıtlıyoruz.

Riviera Ne Demek? Riviera Zeytinyağı Nedir?

Market raflarında ya da doğrudan tüketiciyi hedefleyen yerel üreticilerin de ürünleri arasında yer alan riviera zeytinyağı aslında bildiğimiz zeytinyağında çok da farklı değildir. Riviera zeytinyağının ne olduğunu anlamak için öncelikle nasıl elde edildiğine bakmak gerekmektedir.

Riviera zeytinyağı elde edilen yüksek asitli zeytinyağının Türk gıda mevzuatına uygun olmaması sebebi ile elde edilen zeytinyağıdır. Riviera zeytinyağı yüksek ısı ve kimyasallarla tüketime uygun olmayan zeytin meyvesinden elde edilen rafine yağ ve sızma zeytinyağının karıştırılması ile yapılır. Bu karışımda %10 oranında sızma zeytinyağı ve %90 oranında da elde edilen rafine yağ karıştırılır. Bu işlemin sonunda riviera zeytinyağı elde edilir.

Ancak bu yağ çok fazla işlem gördüğü için yağ özelliğini korusa da sızma zeytinyağı gibi besin değerleri bakımından yüksek bir yağ değildir.

Sızma Zeytinyağı Nedir?

Zeytinyağı aslında zeytin meyvesinin suyudur. Bu düşünüldüğünde sızma zeytinyağı için zeytinin özelliği kaybedilmeden elde edilen bir yağ olduğunu söyleyebiliriz.

Sızma zeytinyağının en önemli noktası iyi bir zeytin kullanılmasıdır. Zeytinin toplanması yağın kalitesini doğrudan etkilediğinden yüksek kaliteli bir sızma zeytinyağı için zedelenmeden toplanan zeytin gerekmektedir. Gerçek bir sızma zeytinyağı da zedelenmeden toplanan zeytinlerden elde edilir.

Sızma zeytinyağı yaparken soğuk sıkım yöntemi kullanılır. Bu yöntemde iyi toplanmış zeytinler hamur haline getirilir ve hidrolik presle  sıkılarak süzülür. Süzülen yağ daha sonrasında su ile temas eder ve yabancı maddelerden arındırılarak saf haline kavuşur. Bu yöntemde en yüksek ısı 27 derecedir. Yüksek ısı zeytinin besin değerini olumsuz etkilediğinden en uygun ısı budur. Bu şekilde zeytinin besin değeri kaybolmadan, aromasını hapsederek bir yağ elde edilmiş olur.

Sızma Zeytinyağı Nedir?

Sızma Zeytinyağı ile Riviera Yağ Arasında Ne Fark Var?

Sızma zeytinyağı ve riviera yağ arasında sıkma tekniği, toplama tekniği gibi birçok fark vardır. Bu farkları şöyle sıralayabiliriz:

  • Sıkma zeytinyağı için zedelenmeden toplanan zeytinlerden yapıldığını söylemiştik. Riviera zeytinyağında ise ağaçlardan düşen zeytinler kullanılır. İki yağ arasında en temel farklardan biri toplama yöntemidir.
  • Sızma zeytinyağı zedelenmeden toplanan zeytinleri sıkım yöntemi ile bir meyve suyu elde eder gibi üretir. Böylelikle zeytinin besin değerlerini ve özünü korumayı hedefler. Riviera yağ yapımında ise çok da iyi olmayan zeytinlerin çok iyi ısıda ve kimyasalla temizlenmesi önceliktir. Bu işlemin ardından kullanıma uygun bir riviera yağ için sızma zeytinyağı ile karıştırılması gerekir. Belli bir oranda sızma zeytinyağı ile karıştırılmasının ardından riviera yağ kullanıma sunulabilir.
  • Bu ki yağ tat ve aroma olarak da geçirdiği işlemler bakımından fark gösterir. Bu sebeple kullanım yerleri değişir. Riviera yağ az aroması sebebi ile yemek kullanımları için daha uygundur. Sızma zeytinyağı ise tadını ve aromasını daha çok koruduğundan salata gibi doğrudan tüketime uygun yiyeceklerde kullanılır.
  • Sızma zeytinyağı ve riviera yağ arasındaki en önemli farklardan biri de yağ asit oranıdır. Bu asit oranının en büyük etkisi yağ elde edilirken geçirilen işlemlerdir. Sızma zeytinyağındaki yağ asit oranı %0.8 gr. iken riviera yağda bu oran %3.3 civarındadır.

Riviera Zeytinyağı Zararları Var Mıdır?

Peki riviera zeytinyağı zararlı mıdır? Bu soruya doğrudan evet demek talihsizlik olacaktır. Birçok gıda mühendisi, riviera zeytinyağının sızma zeytinyağına göre asiditesi daha yüksek ve besin değeri daha düşük olduğunu belirtir, ancak zararlıdır gibi ‘doğrudan’ bir söylemde bulunmaz.

Riviera zeytinyağı elde edilirken yüksek ısıl işlem görür. Bu işlemin de yağdaki trans yağ oluşumunu arttırdığına dair bir söylem vardır. Ancak gıda mühendisleri bu konuda riviera yağda trans yağ oluşumunun neredeyse olmadığını söylemişlerdir.

Bu bilgiler ışığında riviera yağ için zararlı demek doğru olmayacaktır. Ancak kullanıldığı yemekler sızma zeytinyağına göre farklılık gösterebilir. Ayrıca besin değerleri bakımından sızma zeytinyağından çok daha az besleyici olduğunu da söylemek mümkün.

Sizler de zeytinyağının en doğal ve en lezzetli halini tatmak istiyorsanız, https://www.kecikoyu.com/dogal-zeytinyagi/ bağlantısıyla ürünümüzü inceleyebilir ve Keçi Köyü Çiftliği’ni ziyaret edebilirsiniz!

 

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *